pielegniarka napełnia strzykawkę

Informujemy, przypominamy, zalecamy!

Covid-19 wróg, którego możemy pokonać

Ostatni rok pokazał nam czym właściwie jest zakażenie wirusem SARS-COV-2, inaczej nazywanym COVID-19.

Jest to choroba podstępna, bo może przebiegać praktycznie bezobjawowo albo  z niewielkimi objawami nieżytu dróg oddechowych. Może też, w krótkim czasie prowadzić do niewydolności oddechowej (zagrażającej życiu duszności). Może uszkadzać serce. Bardzo często jej powikłania odczuwane są przez pacjentów przez wiele miesięcy.
Są to między innymi przetrwała utrata węchu i smaku, przewlekający się kaszel, obniżenie wydolności wysiłkowej (bardzo szybkie i dokuczliwe męczenie się), zaburzenia pamięci i procesów poznawczych (trudności ze skupieniem uwagi, nauką, pracą umysłową), bóle stawów i bóle neuropatyczne, powikłania zatorowo-zakrzepowe.

Nie można zapominać, że jest to choroba, która realnie zagraża życiu. Ludzie umierali w przebiegu COVID, najczęściej z powodu masywnych zmian w płucach, które w badaniach radiologicznych dawały obraz zniszczeń zupełnie nieodpowiadający znanym nam wcześniej chorobom.

Czy warto się zaszczepić jeśli nie chorowałem?

TAK!

Niestety nikt nie da Ci gwarancji, że nie zachorujesz. To, że nie doszło u Ciebie dotąd do objawowego zakażenia należy traktować tylko w kategoriach szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Czy warto się zaszczepić jeśli chorowałem?

TAK! Przechorowanie nie chroni przed ponownym zakażeniem.

A przeciwciała? Mam je po chorobie...

Niestety, przeciwciała po przechorowaniu COVID-19 mają zwykle niskie miano i szybko tracą swoje działanie ochronne (ocenia się że ich działanie to od 2 do 6 miesięcy).  Odporność poszczepienna jest wyższa i dużo dłuższa.

A jeśli chorowałem łagodnie?

Dalej wskazanie jest żebyś się zaszczepił. Przebieg zakażenia COVID zależy od wielu czynników i nikt nie jest w stanie przewidzieć przebiegu drugiego zakażenia.

Nie szczepimy, się tylko dla siebie!

Pamiętajmy, że tylko gdy zaszczepimy około 65-70% społeczeństwa jesteśmy w stanie powstrzymać krążenie wirusa. Przełoży to się na małą liczbę zakażeń, które występować będą sezonowo i będą miały bardziej przewidywalny przebieg.

Jeśli nie osiągniemy wyżej wymienionego pułapu istniej ogromne zagrożenie, że wirus będzie mutował – a wtedy nasz los jest jest więcej niż niepewny.

Obecnie ponad 25 procent mieszkańców gminy Śliwice zostało kompletnie zaszczepionych, o około 40 procent przyjęło chociaż pierwszą dawkę. Jest to najlepszy wynik dla gminy wiejskiej w powiecie tucholskim. Jest to dużo, ale wciąż za mało, abyśmy mogli być spokojni o przyszłość.

Kto może być zaszczepiony?

Obecnie szczepimy wszystkich ludzi powyżej 12 roku życia, dzieci po kwalifikacji lekarskiej oraz w obecności i za zgodą rodzica.

W wielu ośrodkach trwają badania nad dopuszczeniem stosowania szczepionki dla dzieci od 6. miesiąca życia, ale na razie nie wiemy kiedy będzie można szczepić dzieci młodsze niż 12 lat.

Mój rocznik szczepił się wcześniej, czy jeszcze teraz mogę zapisać się na szczepienie?

Oczywiście, że tak!

Jak zapisać się na szczepienie?

Można dzwonić bezpośrednio do punktu szczepień, którym jest nasza przychodnia (52 33 400 19) lub na numer infolinii o szczepieniach (989).

Czy szczepienie jest bezpieczne?

TAK!

Wieloośrodkowe obserwacje i badania pokazują, że są nie tylko bezpieczne jak i skuteczne.

Najczęściej obserwuje się ból miejscu wkłucia, miejscowe zaczerwienienie i obrzęk .

Zdarza się podwyższanie temperatury ciała, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, bóle głowy, które zwykle mijają w przeciągu 48 godzin.

Jeśli pacjenci mają nietypowe, bardzo nasilone objawy, lub utrzymają się one długo zawsze powinno zgłosić się do lekarza.

Prawie półroczne doświadczenie ze szczepieniami przeciwko COVID pokazuje nam, to co raportuje cały świat naukowy – szczepienia są dobrze tolerowane przez pacjentów, a odczyny poszczepienne mają charakter łagodny i przemijający.

Czy szczepienie daje pełną ochronę

Nie, ale jest to wysoka ochrona przed zakażeniem od poziomu około 70  do 95 procent. Nawet jeśli dochodzi do zakażenia, przebiega ono łagodniej.

Będziemy bezpieczni i możliwy będzie powrót do świata bez maseczek i ograniczeń kiedy większość społeczeństwa zostanie zaszczepiona.

Dlaczego tak bardzo zachęcamy do szczepień?

Widzimy już ich efekty. Sami (lekarze i pielęgniarki) zostaliśmy zaszczepieni pierwsi, a pracowaliśmy mając kontakt z zakażonymi na jesień (przed naszym szczepieniem) i na wiosnę (po szczepieniach). Przed szczepieniami chorowaliśmy, po szczepieniach nie.

Wszelkie dane naukowe wskazują na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek. Uważamy za swój obowiązek dążyć do tego, aby nasi pacjenci mieli jak najlepszą opiekę, a epidemia COVID, ciężkie i zaskakujące przebiegi zakażenia sprawiały, że głównie na tym trzeba było się skupić w opiece nad pacjentami, a przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę ile innych problemów zdrowotnych także wymaga naszej interwencji.

Prosimy, zachęcamy, przypominamy, zalecamy – zaszczepcie się przeciwko Covid-19!

Rejestracja szczepienia w SPZOZ ŚLIWICE: 52 33 400 19

Rejestracja do szczepienia przez infolinię: 989