pielęgniarka przygotowuje szczepionkę

Od dnia 15.01.2021 pacjenci z rocznika 1941 i starsi mogą zapisywać się na szczepienie przeciwko COVID. Od dnia 22.01.2021 możliwa będzie rejestracja pacjentów z rocznika 1951 i starszych. O terminach rejestracji kolejnych grup pacjentów pojawi się informacja w późniejszym czasie.

 

Aby zapisać się na szczepienie można dzwonić do przychodni pod numer 52 50-65-351 lub korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

Informujemy, że funkcjonuje także infolinia dotycząca szczepień pod numerem telefonu 989.
Informacje dotyczące organizacji szczepień oraz ewentualnej pomocy przy dojeździe do miejsca szczepienia można także uzyskać w Urzędzie Gminy pod numerem 531 490 113.

Jak będzie wyglądać szczepienie?

Przed szczepieniem odbędzie się kwalifikacja lekarska – pacjent będzie proszony o wypełnienie ankiety składającej się z dwóch części oraz o pisemną zgodę na wykonanie szczepienia.
W wypełnieniu ankiety może pomóc lekarz lub pielęgniarka.
Można zadawać pytania dotyczące szczepienia.
Jeśli kwalifikacja będzie pozytywna pacjent otrzyma zastrzyk (np. w mięsień naramienny) oraz zostanie wyznaczona następna wizyta szczepienna (w zależności od dostępnego preparatu szczepionki za 3 lub 4 tygodnie).
Po szczepieniu pacjent przez 30 minut pozostaje w poczekalni przychodni, w razie niepokojących objawów zgłasza je personelowi.

Kto nie może być szczepiony?

Nie zostaniesz zaszczepiony jeśli:

  • w ciągu ostatnich 4 tygodni miałeś dodatni wynik w kierunku COVID-19 (test genetyczny i antygenowy - wymazy)
  • w ciągu 14 dni miałeś bliski kontakt z kimś zakażonym COVID-19 lub z objawami takimi jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel lub jego nasilenie, utrata węchu lub smaku
  • u Ciebie w ciągu 14 dni występowały objawy takie jak gorączka, kaszel lub jego zwiększenie, utrata węchu lub smaku
  • jeśli wróciłeś z zagranicy w ciągu ostatnich 14 dni
  • w ostatnich 14 dniach otrzymałeś inną szczepionkę
  • obecnie odczuwasz objawy przeziębienia lub masz biegunkę, wymioty
  • w ostatnich 3 miesiącach otrzymywałeś immunoglobulinę w leczeniu COVID-19

Powyższe przeciwwskazania są tylko czasowe. To znaczy, że gdy miną możesz zostać zaszczepiony.

Jeśli dochodziło u Ciebie do ciężkiej, uogólnionej reakcji alergicznej (po jakimkolwiek leku, substancji czy pokarmie) dalej możliwe jest szczepienie, ale po konsultacji alergologicznej, wg decyzji specjalisty może odbyć się w warunkach szpitalnych. Zgłoś się po skierowanie do specjalisty do przychodni.

Jeśli przyjmujesz Warfin, Sintrom lub Acenokumarol wartość INR przed szczepieniem powinna wynosić < 3 (poniżej 3).

Jeśli przyjmujesz leczenie przeciwnowotworowe – możesz być zaszczepiony (chyba, że prowadzący leczenie lekarz zdecyduje inaczej), ale nie wiadomo czy uzyskasz wystarczający poziom odporności po szczepieniu.

Jeśli przyjmujesz leki biologiczne lub immunosupresyjne rekomendujemy, aby szczepienie odbyło się co najmniej 48 godzin po ostatniej dawce leku. W razie wątpliwości skorzystaj proszę z TELEPORADY, aby ustalić najlepszy czas szczepienia.

Brak mobilności czy samodzielności nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.
W razie braku transportu można o taki poprosić w Urzędzie Gminy 531 490 113
Wyjątkowo w wypadku osób obłożnie chorych (leżących) możliwy jest dojazd do pacjenta do domu i szczepienie w domu (prosimy o telefon do przychodni celem ustalenia szczegółów takiej wizyty).

Jako personel SPZOZ ŚLIWICE dołożymy starań, aby realizować wszystkie zadania przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jednak prosimy o zrozumienie, że przeprowadzenie szczepień wiąże się zaangażowaniem wszystkich pracowników przychodni.

Przypominamy o możliwości odbycia TELEPORADY.
Leki stałe zamawiamy wrzucając kartkę z wypisanymi lekami, imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL do skrzynki pod przychodnią.
Apelujemy o ograniczenie w najbliższych miesiącach wizyt, które nie są konieczne!