szczoteczki do zębów

Wyróżnia się kilka typów szczoteczek do zębów: wielopęczkowe do codziennego stosowania, czy jednopęczkowe do stosowania przy aparatach ortodontycznych.
Szczoteczki możemy tez podzielić pod względem twardości na twarde, średnie czy miękkie.

Niestety, istnieje przekonanie, ze im twardsza szczoteczka, tym lepiej a jest to błąd 
Nieumiejętnie stosowana szczoteczka twarda oraz średnia, mogą doprowadzić do pojawienia się np recesji dziąseł i ubytków w zębach.
Najlepszymi szczoteczkami do codziennego użytku, są szczoteczki miękkie.
Używając szczoteczki o miękkim włosiu, równocześnie wykonując odpowiednie ruchy szczotkowania, jesteśmy w stanie zapobiec powstaniu ubytkom przyszyjkowym, które powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

  • u dzieci, najlepszą metodą szczotkowania jest metoda ruchów okrężnych. Jest to łatwa technika szczotkowania, a dziecko nabiera wprawy.
  • u dorosłych, najprostszą metodą na prawidłowe oczyszczenie zębów jest metoda roll, czyli wymiatania. Polega ona na ustawieniu włosia szczoteczki zarówno na dziąśle jak i powierzchni zęba i wywijaniu szczoteczki ku górze. Jest to metoda najmniej szkodliwa dla tkanek przyzębia.

Pamiętajcie

Szczoteczka o miękkim włosiu oraz ruchy wymiatające, dadzą efekt braku recesji dziąsła i ubytków przyszyjkowych. Oraz mniej wizyt w gabinecie.
Coraz większym powodzeniem, cieszą się szczoteczki elektryczne. Te szczoteczki posiadają główkę okrągła, wykonują ruch drgająco - obrotowy. Są one szczególnie zalecane osobom, które mają trudność w prawidłowym oczyszczeniu zębów zwykłą szczoteczką.

W ostatnich latach na runku pojawiły się szczoteczki soniczne. Szczoteczki te główkę mają zbliżoną kształtem do szczoteczki ręcznej, która nie obraca się, tylko drga. Drgające wodzie tworzy powstanie chmury bąbelków, co sprawia ze ta szczoteczka jest skuteczna w redukcji płytki nazębnej, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Szczoteczki te są zalecane osobom, które mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego, gdyż znacznie spowalniają jego odkładanie.

Nasi pacjenci wiedzą doskonale, że polecamy używanie szczoteczek miękkich i bardzo chętnie się nimi dzielimy.

lekarz dentysta Barbara Majkowska