szczoteczki międzyzębowe

Oprócz podstawowych przyborów do higieny takich jak szczoteczka i pasta, istnieje jeszcze gama innych urządzeń, które pomagają zwiększyć higienę jamy ustnej.

Szacuje się, ze używanie szczoteczki z pastą, są w stanie wyczyścić tylko 70 % powierzchni naszych zębów, a pozostałe 30 % dotyczy przestrzeni, w które szczoteczka nie jest w stanie wniknąć.
Próchnica u osób młodych, najczęściej dotyka powierzchni żujących zębów. Im jesteśmy starsi, proces ten występuje częściej na powierzchniach między zębami - dokładnie w tych miejscach, gdzie nie wnikają włókna szczoteczki. Aby doczyścić miejsca niedostępne, warto zaopatrzyć się w przybory dodatkowe, takie jak:

  • nitka dentystyczna - najbardziej popularna. Usuwa resztki pokarmowe i płytkę bakteryjna z przestrzeni międzyzębowych. Jest cienka, łatwa w użyciu i ogólnie dostępna. Nici mogą być woskowane, pęczniejące, z fluorem czy z bakteriobójczą chlorheksydyną. Kawałek nici używany jednorazowo powinien być odpowiednio długi, aby każdą powierzchnie oczyszczać nieużywanym fragmentem.
  • wykałaczki - stosowane głównie przez dorosłych, zwłaszcza przy powiększonych przestrzeniach, lub przy zaniku brodawek międzyzębowych. Osobiście, nie polecam wykałaczek plastikowych czy drewnianych, a najlepszą jest silikonowa, która nie spowoduje takich podrażnień jak te o twardej konsystencji.
  • szczoteczki międzyzębowe - charakteryzują się największa skutecznością w oczyszczaniu okolicy międzyzębowej. Można je dobrać i odpowiednio dostosować ich średnice do danej przestrzeni. Bardzo wygodne, coraz bardziej popularne. Jedyną ich wadą jest fakt, ze należy je wymieniać częściej niż szczoteczkę do zębów.
  • irygator - to urządzenie, które emituje ciągły lub przerywany, o dużej prędkości i mocy strumień wody. Są szczególnie zalecane w przypadkach trudności w używaniu innych instrumentów, czyli np. Przy obecności aparatów ortodontycznych, koron, mostów czy implantów.

Oczywiście, instrumentów do higieny przestrzeni jest więcej. Najlepszy efekt przyniesie regularne i systematyczne stosowanie. A w razie wątpliwości i trudności w znalezieniu odpowiedniej metody oczyszczania oraz idealnego instrumentu, służymy pomocą

Lekarz dentysta Barbara Majkowska